Αλεξάνδρα Κουσουλάκου

Γραφείο
6ος όροφος, κτίριο B, Πολυτεχνική Σχολή, ΑΠΘ
Website

Διπλωματούχος Αγρονόμος και Τοπογράφος Μηχανικός ΑΠΘ, υπότροφος εξωτερικού του ΙΚΥ, Διδάκτορας του Πολυτεχνείου του Delft. Ερευνητική συνεργάτιδα στο Τμήμα Γεωδαισίας του Πολυτεχνείου του Delft και στο Ολλανδικό Κέντρο Διαχείρισης Γεωγραφικών Πληροφοριών – NexpRI (1990-1992). Ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα (1992-1995). Λέκτορας στον Τομέα Κτηματολογίου, Φωτογραμμετρίας και Χαρτογραφίας (ΚΦΧ) του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών (ΤΑΤΜ) της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, 1996. Επίκουρος Καθηγήτρια του ΤΑΤΜ-ΑΠΘ, 2000. Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΤΑΤΜ-ΑΠΘ, 2005. Καθηγήτρια ΤΑΤΜ-ΑΠΘ, 2012. Διευθύντρια του Τομέα Κτηματολογίου, Φωτογραμμετρίας και Χαρτογραφίας του ΤΑΤΜ-ΑΠΘ (2016-2019).

Μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας (Τ.Ε.Ε), του Πανελλήνιου Συλλόγου Διπλωματούχων Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών, του Συλλόγου Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών Βορείου Ελλάδας. Μέλος του Δ.Σ. της Χαρτογραφικής Επιστημονικής Εταιρείας Ελλάδας – X.E.E.E. (1993-2023). Μέλος της Ολλανδικής Χαρτογραφικής Ενωσης (NVK-GIN). Γραμματέας του WG V/5 της ISPRS (1998-2000). Γραμματέας της Commission V “Close range techniques and machine vision” της ISPRS (2000-2004). Μέλος τωνεπιτροπών “Maps and the Internet”, “GeoVisualization” και “Cartographic Heritage into the Digital” της ΔιεθνούςΧαρτογραφικής Ενωσης (ICA). Μέλος του Δ.Σ. του Εθνικού Κέντρου Χαρτών και Χαρτογραφικής Κληρονομιάς – Εθνικής Χαρτοθήκης (2010-2013).

Διεπιστημονικές συνεργασίες σε περιοχές ερευνητικού ενδιαφέροντος που αφορούν εφαρμογές της ψηφιακής Χαρτογραφίας σε ζητήματα αρχαιολογικού, ιστορικού, φιλολογικού, πολιτιστικού χαρακτήρα. Κριτής επιστημονικών εργασιών σε διεθνή περιοδικά, βιβλία και συνέδρια. Συμμετοχή στην εκδοτική ομάδα του περιοδικού e-Perimetron. Συμμετοχή σε 12 ερευνητικά προγράμματα, με χρηματοδότηση  από εθνικούς ή ευρωπαϊκούς φορείς. Συμμετοχή σε συνολικά 90 ελληνικά και διεθνή Συνέδρια και συναντήσεις, με ~80 εισηγήσεις. Συγγραφικό έργο αποτελούμενο από 2 διατριβές, 6 διδακτικές σημειώσεις, ~100 δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά και συνέδρια.

Διπλ. Αγρονόμος και Τοπογράφος Μηχανικός, ΤΑΤΜ-ΑΠΘ, 1983
Ph.D. Faculty of Geodesy, TU Delft, The Netherlands, 1990