Ανοιχτή Πρόσκληση: Γίνε Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Συμφώνου για το Κλίμα

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι άνοιξε επισήμως η υποβολή αιτήσεων για νέους Πρεσβευτές του Ευρωπαϊκού Συμφώνου για το Κλίμα.

Οι πρεσβευτές του Συμφώνου διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο στην ενημέρωση, την έμπνευση και τη στήριξη της πολιτικής και της δράσης για το κλίμα στις κοινότητες και τα δίκτυά τους.

Ενθαρρύνουμε τους φοιτητές σας, αλλά και το διδακτικό προσωπικό, να αξιοποιήσουν αυτή την εξαιρετική ευκαιρία για να αναλάβουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην προώθηση της προστασίας του περιβάλλοντος. Μέσα από τον ρόλο τους ως πρεσβευτές θα έχουν την ευκαιρία να αναλάβουν δράση στον αγώνα για την προστασία του κλίματος δίνοντας το παράδειγμα και εμπνέοντας άλλους, τόσο εντός όσο και εκτός της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Το περιεχόμενο που μοιραζόμαστε μαζί σας, είναι ειδικά σχεδιασμένο για την προώθηση των ενεργειών του EU Climate Pact, σε ποικίλα κανάλια επικοινωνίας  προς ενίσχυση της επιρροής του.
Συνημμένα θα βρείτε: φωτογραφικό υλικό, έτοιμο κείμενο με φωτογραφία καθώς και το δελτίο Τύπου που έχει ήδη αποσταλεί στα μέσα ενημέρωσης.

Η πρόσκληση είναι ανοιχτή από την 1η Οκτωβρίου έως τις 31 Οκτωβρίου 2024 και τα κριτήρια επιλογής είναι διαθέσιμα στην επίσημη ιστοσελίδα.

Σας καλούμε λοιπόν, να ενημερώσετε το δίκτυο σας για την Ανοιχτή πρόσκληση για πρεσβευτές, με σκοπό την ανάδειξη του σημαντικού έργου που γίνεται για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Ανοιχτή πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων: Γίνε Πρεσβευτής / Πρέσβειρα του Ευρωπαϊκού Συμφώνου για το Κλίμα και κάνε τη διαφορά, για ένα βιώσιμο μέλλον!
Το Ευρωπαϊκό Σύμφωνο για το Κλίμα απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση, μέχρι και το τέλος Οκτωβρίου 2024, για νέους Πρεσβευτές και Πρέσβειρες, καλώντας άτομα που ενδιαφέρονται για την προστασία του περιβάλλοντος και που πραγματοποιούν δράσεις για το κλίμα στις κοινότητές τους, να κάνουν ένα βήμα παραπέρα και να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους. Γίνετε τώρα μέρος μιας πανευρωπαϊκής ομάδας που αριθμεί πάνω από 800 Ευρωπαίους πολίτες, οι οποίοι μοιράζονται τις ίδιες αξίες για το περιβάλλον και για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Πατήστε εδώ για να μάθετε περισσότερες πληροφορίες, καθώς και για να υποβάλετε την αίτηση σας.